2X Atentát na Kutscheru (Zamach na Kutscherę)

Piotr Dismas Zdanowicz/ Zbigniew Wawer
10. 11. 2022
18:30
Bio Oko
S festival passem zdarma
89,- Kč
Piotr Dismas Zdanowicz/ Zbigniew Wawer
VB 1943/ ČSR 1949/ČSSR 1965
84 min.
Obsah

Atentát na Kutscheru (Zamach na Kutscherę), režie: Zbigniew Wawer, Polsko, 2004, 23 min.

Dokumentární film reflektující genezi, průběh a důsledky útoku na šéfa varšavského gestapa, přezdívaného pro svou krutost „Varšavský kat“. Generál SS Franz Kutschera byl zabit mladičkými členy podzemní Armiii krajowej 1. února 1944. Ve filmu natočeném k 60. výročí akce byly použity unikátní výpovědi jejích účastníků, archivní fotografie a také ukázky z celovečerního filmu Zamach, natočeného v roce 1958 režisérem Jerzy Passendorferem jako rekonstrukce tohoto dramatického hrdinského činu.

 

Ve jménu bojujícího Polska: Atentát na Kutscheru 1. února 1944 (W imieniu Polski Walczącej: Zamach na Kutscherę 1 lutego 1944), režie: Piotr Dismas Zdanowicz, Polsko, 2019, 11 min., animovaný film

Listopad 1943. V okupované Varšavě jsou na denním pořádku německé zátahy, při kterých jsou obyvatelé stříleni a hromadně popravováni. Není známo, kdo je velitelem gestapa a kdo přípravy k masovým popravám dává. Velitel polské podzemní Armii krajowej vydává rozkaz ke zjištění jeho osobních údajů – a likvidaci. Úkolem jsou pověřeni jak zkušení odbojáři, tak i gymnazisté. Animovaný film, který kombinuje komiksová políčka s dynamickou zvukovou stránkou, ruchy a dialogy, vznikl v Ústavu národní paměti (IPN) v rámci cyklu Ve jménu bojujícího Polska.

 

Piotr Dismas Zdanowicz
P. D. ZDANOWICZ – Polský režisér a výtvarník, který je podepsán pod řadou animovaných snímků na motivy novodobých historických událostí z dílny polského Ústavu paměti národa (IPN). Podílel se ale i na mnoha dalších hraných i dokumentárních filmech, například na českém kresleném snímku podle knihy Ivy Procházkové s názvem Myši patří do nebe. /// ZBIGNIEW WAWER – Polský historik a dokumentarista specializující se na dějiny polských ozbrojených sil na Západě v za druhé světové války. Je autorem několika knih, článků a desítek dokumentárních snímků.

Ostatní filmy

Prohlédnout všechny filmy