Atentát na Heydricha – Príbeh Jozefa Gabčíka a Jána Kubiša

Veronika Tóthová
9. 11. 2022
20:00
Bio Oko
S festival passem zdarma
89,- Kč
Veronika Tóthová
Slovensko 2013
75 min.
Obsah

Rozkaz k likvidaci třetího nejmocnějšího muže Třetí říše dostali dva muži: Slovák a Čech. Po útoku se jim navzdory obrovské snaze gestapa dařilo téměř měsíc skrývat. A to díky pomoci lidí, kteří věděli, že za pomoc parašutistům hrozí celým jejich rodinám smrt. Jak vlastně celý atentát probíhal? A co se stalo s Gabčíkovou rodinou, která žila mimo protektorát? Díky práci s téměř zapomenutými archivními materiály se dozvíte ve filmu i to, co gestapu odpověděl Gabčíkův otec.

Film, který provází slovem badatel a spisovatel Jaroslav Čvančara, sleduje podrobně a chronologicky život i vojenskou kariéru obou hrdinů (i když vzhledem ke slovenské provenienci tu víc místa dostává Jozef Gabčík) včetně epizod, které se do hrdinského ranku úplně nehodily – třeba poznámky britského školícího důstojníka o tom, že je vidět, že Češi nehrají kriket, takže jim to s házením granátů moc nejde. Paradoxem dějin přitom je, že právě granát, hozený Angličany zdrženlivěji hodnoceným Kubišem, nakonec Heydricha zabil. Množství archivních materiálů doplňují dotáčené sekvence, které přibližují např. to, jak vypadal výcvik výsadkářů či seskok na území protektorátu.

Veronika Tóthová (*1980)
Veronika Homolová Tóthová pracuje už skoro dvacet let jako televizní a rozhlasová reportérka. Před deseti lety se začala věnovat vzpomínkám lidí, kteří přežili nacistické nebo komunistické vězení, tábory a pronásledování. Natočila více než sedmdesát reportáží s touto tematikou a patnáctidílný cyklus dokumentárních filmů s názvem Neumlčaní. Za své reportáže získala v letech 2008–2012 několik novinářských ocenění. Píše také knihy a její knižní zpracování osudů Violy Stern Fischerové Mengeleho děvče se stalo bestsellerem na Slovensku i v Česku.

Ostatní filmy

Prohlédnout všechny filmy