Atentát

Jiří Sequens
8. 11. 2022
19:30
Bio Oko
S festival passem zdarma
89,- Kč
Jiří Sequens
ČSR 1964
100 min.
Obsah

Film, který si zaslouží velké plátno. Dnes už téměř kultovní snímek Jiřího SequenseAtentátnás vrací doprostřed jednoho z nejtěžších období českého národa. O útoku na zastupujícího říšského protektora SS Obergruppenführera Reinharda Heydricha vypráví dramaticky a s estetikou šedesátkového noiru, byť je v něm znát (na svou dobu ale jen mírný) vliv komunistické historiografie. Zvlášť sugestivně pak film zachycuje závěrečný hrdinský boj parašutistů v kostele v Resslově ulici v Praze, jehož ztvárnění žádný z dalších hraných filmů na podobné téma nedokázal překonat.

Pravá jména výsadkářů se ve filmu nevyskytují, hrdinové vystupují pod krycími jmény, která jim byla určena už v Anglii a na něž jim byly vystaveny jejich osobní doklady nutné k přežití v protektorátu. Místo Kubiše, Gabčíka nebo Valčíka se tedy ve filmu objevují nadporučík Král, rotmistr Strnad zvaný Ota, rotmistr Vyskočil zvaný Zdeněk, nadporučík Sedlák, a rotný Karel Vrbas (alias Čurda). Mrazivý, působivě nasnímaný černobílý snímek sklidil mezinárodní úspěch a mnoho historiků i cinefilů jej dodnes i přes kontroverzní profil režiséra Jiřího Sequense považuje za nejlepší film o atentátu na Heydricha vůbec.

uvede: Petr Koura

Jiří Sequens (1922–2008)
Režisér a pedagog pocházel z Brna. Ještě před únorem 1948 studoval na moskevské filmové škole, film studoval rovněž i ve Francii. Začínal jako scénárista a divadelní režisér. Debutoval budovatelským filmem Cesta ke štěstí (1951) s Jiřinou Švorcovou v hlavní roli a v natáčení budovatelských filmů pokračoval až do konce 50. let. V 60. letech byla jeho tvorba méně poznamenaná ideologií (Smrt na cukrovém ostrově, Kolik slov stačí lásce), byl také autorem seriálu Hříšní lidé města pražského (1968). Za normalizace točil kriminálky a žánrová retra (Pěnička a paraplíčko, Vražda v hotelu Excelsior), ale podepsán je také pod nejkontroverznějším normalizačním televizním počinem, seriálem 30 případů majora Zemana (osobně točil např. epizodu Mimikry či Studna). Jako pedagog působil od roku 1971–1990 na FAMU a byl také funkcionářem různých uměleckých svazů.
Jako předfilm k celovečernímu Atentátu budou promítnuty filmové záznamy z výcviku čs. vojáků v Anglii za války. Archivní materiály jsou z Vojenského historického ústavu.

Ostatní filmy

Prohlédnout všechny filmy