Druhý život Lidic

Pavel Štingl
10. 11. 2022
8:30
Bio Oko
S festival passem zdarma
89,- Kč
Pavel Štingl
ČR 2002
58 min.
Obsah

Dokumentární esej o proměnách pohledu na lidickou tragédii je založen na proplétání osudů obyčejných lidí, kterých se události června roku 1942 osobně dotkly.

Exemplární likvidace Lidic i jejich obyvatel vyvolala ve světě nebývalou míru solidarity a rozhořčení a podnítila vznik hned několika filmových děl a pietní přejmenování mnoha sídel. Co nám však říká zkáza Lidic i jejich osud v soukolí propagandy všech barev dnes? Hledání odkazu smutné události šedesát let po válce shrnuje absurdní výsledek akce, která měla zastrašit a triumfovat a zatím vyvolala na druhé straně válečné fronty pro Němce nečekanou reakci – poskytla spojencům transparentní symbol pro nutnost vítězství nad Hitlerem. Tento pohled na význam Lidic je v Česku paradoxně něčím zcela novým. Půlstoletí socialistických frází nahradilo „fašismus“ „imperialismem“ a využilo tak pietu Lidic ke svým cílům. Snímek se zabývá hledáním novodobého mýtu těchto válečných událostí, jež mají konečně šanci volat po věčném míru bez ideologických kalkulací minulých desetiletí.

 

Pavel Štingl (*1960)
Dokumentarista, režisér, producent a vysokoškolský pedagog. Vystudoval katedru dokumentární tvorby pražské FAMU a vytvořil více než sto dokumentárních filmů například o politických konfliktech nebo holokaustu, založených na osobních příbězích. Založil filmový klub K2 a za účelem natáčení procestoval Rumunsko, Albánii, Náhorní Karabach, Čínu, Jižní Afriku, Izrael a mnoho dalších zemí. V současné době je ředitelem Památníku Šoa Praha, o.p.s., a projektu Památník ticha v Bubnech v Praze 7.

Ostatní filmy

Prohlédnout všechny filmy