Kulka pro Heydricha

Robert Sedláček
9. 11. 2022
8:30
Bio Oko
S festival passem zdarma
89,- Kč
Robert Sedláček
ČR 2013
73 min.
Obsah

Kulka pro Heydricha je hrané dokudrama, které nás přenáší do Velké Británie na počátku druhé světové války. Odehrává se z větší části kolem postavy prezidenta Edvarda Beneše, ztvárněného Martinem Fingerem. Snímek se nezaobírá samotným atentátem, ale vším, co rozhodnutí vykonat útok na říšského protektora předcházelo – a jakkoli až na výjimky statická kamera prakticky neopouští interiéry anglických domků, scénárista Pavel Kosatík zde rozehrává až antické drama myšlenek a postojů, které vyústily ve známé dějinné události. Známé i méně známé historické postavy (kromě Beneše např. Winston Churchill, Jan Masaryk, gen. Sergej Ingr, šéf čs. rozvědky František Moravec a další) zde přibližuje způsobem nejednoznačným a ukazuje jejich složité vztahy i osobní vášně. Rozhodnutí k útoku na Heydricha Sedláček traktuje jako výsostně politické rozhodnutí, kterému nescházela dávka cynismu. Film předestírá a uvozuje i téma odsunu německého obyvatelstva a činí tak s neskrývanou ambivalencí.

Kultivovaně nasnímaný, skvěle herecky obsazený a zcela neschematický příspěvek k tématu, který vám i po zhlédnutí zůstane v hlavě.

Host: Robert Sedláček, moderuje: Petr Koura

Robert Sedláček (*1973)
Vystudoval katedru dokumentární tvorby na FAMU. Točil autorské portréty i filmy o okolnostech Sametové revoluce či rozdělení Československa. Pro televizi vytvořil mj. několik dílů z cyklu Živé srdce Evropy nebo seriálu Cestománie. V roce 2006 debutoval hraným filmem Pravidla lži, jako režisér hraného filmu je podepsán například pod oceňovaným filmem Rodina je základ státu, za který dostal Českého Lva za scénář a také dvě ceny České filmové a televizní kritiky. Je také spolutvůrcem televizního seriálu Život a doba soudce A. K., cyklu České století, ze kterého pochází právě Kulka pro Heydricha, nebo seriálu Sever. Podílel se i na audiovizuální části ústecké expozice Naši Němci.

Ostatní filmy

Prohlédnout všechny filmy