Ležáky 1942

Miloš Pilař
11. 11. 2022
8:30
Bio Oko
S festival passem zdarma
89,- Kč
Miloš Pilař
ČR 2010
90 min.
Obsah

Hraná rekonstrukce příběhu, který předcházel tragickému konci malé osady na Chrudimsku, jejíž obyvatelé ukryli jednoho z výsadkářů operace Silver A a odkud odboj navazoval spojení s Británií prostřednictvím vysílačky Libuše. Příběh je po úvodní sérii dokumentárních záběrů a fotografií, uvádějících diváky do dobového kontextu, dále vyprávěn očima dospívajícího mlynářského učedníka Jana Pavliše, který přichází do mlýna z Pusté Rybné ve chvíli, kdy se poblíž objevují českoslovenští výsadkáři s úkolem koordinovat odbojovou činnost v protektorátu, a to včetně akce prioritní: likvidace zastupujícího říšského protektora. Při psaní scénáře měl režisér na zřeteli nejen historickou přesnost, ale i atraktivnost zejména pro mladší ročníky. Dokument se snaží nechat Ležáky vyjít „ze stínu Lidic“ a ukazuje, že na rozdíl od případu Lidic, kdy se jednalo o v podstatě náhodně zvolenou obec, jejíž likvidace měla mít odstrašující účinek, přišlo v případě Ležáků gestapo na stopu skutečné odbojové činnosti a nechalo popravit všechny včetně žen.

Režisér angažoval do většiny rolí neherce, což mělo napomoci autenticitě příběhu a většímu ztotožnění se s hrdiny, než kdyby je představovaly známé tváře. Komentář načetl Radoslav Brzobohatý.

Miloš Pilař (*1962)
Režisér zabývající se nepříliš frekventovanými tématy novodobé evropské historie. V letech 2008–2011 natočil třídílný televizní seriál Svědectví vraků. Jednalo se o osudy lodí Dalmát, Baron Gautsch a křižník Zenta za první světové války v Jaderském moři. Za díl o lodi Baron Gautsch získal hlavní cenu Gran Prix na filmovém festivalu Bieli Lev v Pule. Více než deset let připravoval projekt Tajemství podzemní továrny v Chebu, které dokončil v letech 2012. Záhada tajemné nacistické továrny byla objasněna a vysvětlena na základě skutečných faktů. Následovalo dokumentární drama Ležáky 42, které bylo odvysíláno v mnoha zemích světa, a v roce 2012 hraný film Prosím pomozte – pohraniční drama dvou dospívajících uprchlíků situované do přelomu 70. a 80 let. Ke všem svým filmům si napsal sám scénáře.

Ostatní filmy

Prohlédnout všechny filmy