Operace Silver A

Jiří Strach
10. 11. 2022
20:00
Bio Oko
S festival passem zdarma
89,- Kč
Jiří Strach
ČR 2007
I. a II. díl, 150 min.
Obsah

Dvoudílný televizní film režiséra Jiřího Stracha nás přivádí do Pardubic na přelomu roku 1941 a 1942. Dvě hlavní hrdinky, přítelkyně Hanu a Táňu, asi více než německá okupace deptá, že nemohou nikde sehnat pravou kávu. Jejich manželé začnou mít záhy úplně jiné starosti: ve městě se po letech objevili staří známí, kteří v roce 1939 utekli bojovat do Anglie. Příběh, dýchající zpočátku maloměstsky poklidnou atmosférou a rámovaný melodramatickou milostnou linkou, začíná pomalu houstnout a osobní i intimní vazby a pohnutky zúčastněných se splétají ve smrtící smyčku.

Scénář Lucie a Josefa Konášových, který vznikl na základě skutečných událostí, ale nedrží se jich zcela striktně, se vyhýbá samotnému provedení atentátu na zastupujícího protektora a mapuje obtíže a činnost výsadkářů měsíce předtím, než útok proběhl. Ve snaze učinit z odbojářů živé lidi se svými slabostmi a chybami tu scénáristé vypodobňují velitele výsadku s až překvapivou kritičností; příběh rovněž tematizuje tenkou linku mezi kolaborací a „čestným“ životem. Ukazuje na to, jak lehko se mohl člověk zaplést do životu nebezpečné hry a před jak kruté volby mohl být postaven. Ve filmu se objevuje celá řada předních českých herců, ústřední duo žen zpodobnily Klára Issová a Tatiana Vilhelmová, v mužských rolích se objevují Ivan Trojan, Miloslav Táborský, David Švehlík a Jiří Dvořák.

Jiří Strach (*1973)
Český filmový a televizní režisér. Začínal jako herec, k režírování ho přivedlo setkání se Zdeňkem Sirovým. V roce 1999 absolvoval obor režie na FAMU. Ačkoli jeho nejpopulárnějším titulem je laskavý pohádkový film Anděl Páně, těžiště jeho práce leží v tvorbě, v níž i přes její diváckou vstřícnost inklinuje k tajemným, dílem mystickým tématům. Je podepsán například pod televizními snímky Vůně vanilky, Šťastný smolař, Santiniho jazyk, Klec a řadou seriálů: Ďáblova lest, Ztracená brána, nebo Labyrint. Natočil také několik dokumentů, především portrétů osobností uměleckého i náboženského života.

Ostatní filmy

Prohlédnout všechny filmy