Situace a krajina

Ute Adamczewski
12. 11. 2022
16:45
Kampus Hybernská
S festival passem zdarma
zdarma
Ute Adamczewski
Německo 2019
109 min.
Obsah

Netradiční a meditativní dokument s názvem, jehož doslovný překlad by zněl „Stav a terén“, se zabývá dodnes opomíjeným tématem tzv. divokých koncentračních táborů, které byly zřízeny bezprostředně po uchopení moci NSDAP, v březnu roku 1933, za účelem eliminace domácích politických oponentů. Vězněni tu byli komunisté, sociální demokraté a odboráři, stejně jako kritičtí novináři, právníci a spisovatelé. Obzvláště veliký byl počet těchto raných táborů v Sasku. Tábory vykazovaly již všechny charakteristiky pozdějších koncentračních táborů: špatné zacházení, mučení i vraždy. Dnes jsou ale z velké části zapomenuty. Nebyly přeměněny na pamětní místa jako pozdější vyhlazovací tábory, jsou z nich domy, dělnické sportovní haly, kasárna a tovární zařízení. Z některých se dokonce staly restaurace a diskonty nebo prostě jen ladem ležící pozemky, které se zdají neškodné a zaměnitelné.

Situace a krajina vypráví o přepisování míst časem a o tom, jak se do nich zapsaly různé politické kultury vzpomínání. Kromě filmových nahrávek, které ztvárňují dnešní Sasko, využívá snímek záznamy domovních prohlídek či zatýkání, zprávy bývalých vězňů, novinové články i literární texty. Z různých perspektiv a vrstev času se vytváří volné vyprávění – příběh eskalace, ve které násilí hraje zásadní roli při prosazování moci. Dokumentární film Situace a krajina obdržel hned několik prestižních ocenění, včetně ceny za nejlepší dokument od německé filmové kritiky.

Host: Vít Fojtek, moderuje: Kryštof Zeman

UPOZORNĚNÍ: Film je promítán v německém znění s anglickými titulky.

 

Ute Adamczewski
Berlínská vizuální umělkyně a filmařka. Její videoinstalace byly uvedeny mimo jiné na Benátském bienále – nejvýznamnějším festivalu současného výtvarného umění, Šanghajském bienále umění a v Pinakotéce moderny v Mnichově. Její nejnovější práce Neue Ordnung (2013) a La Ville Radieuse Chinoise (2015) byly koprodukovány KW-Institute for Contemporary Art v Berlíně. Situace a krajina je její první dokumentární film.

Ostatní filmy

Prohlédnout všechny filmy