Stopa vede k A-54

Rudolf Krejčík
11. 11. 2022
11:00
Bio Oko
S festival passem zdarma
89,- Kč
Rudolf Krejčík
ČSSR 1967
52 min.
Obsah

Vyučený, pekař, člen NSDAP, milovník žen, dvojitý agent, který předával informace českému odboji…. Kdo byl muž s občanským jménem Paul Thümmel? Pracovník Abwehru a spolupracovník druhého oddělení Hlavního štábu s krycím jménem A-54 měl první kontakty s československými zpravodajskými službami už v roce 1932, kdy se nabídl pro placenou spolupráci zpravodajskému důstojníkovi 1. čs. divize. Od té doby zároveň budoval agenturní síť Abwehru na území Československa. Od roku 1933 byl zanesen do evidence druhého oddělení hlavního štábu československé kontrarozvědky. Předal naší rozvědce mj. i přesný čas a den obsazení okleštěného území Čech a Moravy, česká vláda tomu ale nechtěla věřit… Proč hrál tuto roli? Byly jeho důvody čistě zištné, nebo i ideové? A jaké cesty ho nakonec zavedly do terezínské cely?

Pozoruhodný dokument z doby, kdy bylo ještě možno vyzpovídat pamětníky, kteří Paula Thümmela osobně znali či s ním přímo přicházeli při své práci do kontaktu. Kromě unikátních výpovědí je film z dnešního pohledu zajímavý i jako dokument doby, kdy vznikl, včetně bezděčného zachycení smutného úpadku řady míst Československa po dvou dekádách vlády komunismu.

Rudolf Krejčík (1934–2014)
Autor několika desítek dokumentárních filmů. Pracoval ve studiu populárně vědeckých filmů a natáčel také dokumenty z exotických zemí po celém světě. Na jeho tvorbu měly vliv i osobní zážitky z druhé světové války. Na počátku šedesátých let 20. století pro Československý armádní film režijně připravil dokument sledující činnost šesti představitelů sudetských Němců v období před a během druhé světové války, kteří se následně po válce angažovali v organizacích pomáhajících odsunutým Němcům na území NSR. Byl také autorem dokumentu o československé spartakiádě.

Ostatní filmy

Prohlédnout všechny filmy