Syn nepřítele státu

Eva Tomanová
12. 11. 2022
15:00
Kampus Hybernská
S festival passem zdarma
zdarma
Eva Tomanová
ČR 2022
52 min.
Obsah

Tento rok uplyne sedmdesát let od jednoho z největších neblaze proslulých procesů, které se v poválečném Československu konaly. Před Nejvyšším soudem v Praze tehdy stanulo čtrnáct obžalovaných komunistických funkcionářů. Mezi nimi byl i Otto Šling. Soud odsoudil jedenáct z nich k trestu smrti, k propadnutí majetku a ke ztrátě „čestných práv občanských“. Všichni obžalovaní se vzdali práva na odvolání a poté, co prezident Klement Gottwald zamítl jejich žádosti o milost, byli 3. prosince 1952 popraveni.

Karel Šling je posledním žijícím přímým potomkem z celé skupiny jedenácti popravených. Ani ve svých 75 letech ho osobní historie nepřestává pronásledovat. Jeho rodina byla pranýřována v uplynulých osmdesáti letech hned dvakrát, on i jeho děti se doposud vyrovnávají s traumaty, na která neměli a ani nemohli mít žádný vliv. O rodinných popravách se mu zdává dodnes.

Host: Eva Tomanová a Karle Šling, moderuje: Jan Kalous

Eva Tomanová
Dramaturgyně, scénáristka a režisérka. Absolvovala Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy. Již při studiích pracovala jako scenáristka televizních pořadů a autorka reportáží pro společenské deníky. Od roku 1999 pracovala jako reportérka a později jako režisérka v TV Nova, kde natočila více než 150 reportáží zejména pro pořad Na vlastní oči. Natočila mj. sérii dokumentů pro Febio, dokumenty pro Českou televizi a také reportáže do publicistického pořadu Reportéři ČT. Její snímek Stále spolu (2014) byl uveden v soutěži debutů na festivalu IDFA, v níž získal nominaci na nejlepší film, pozornost vzbudil i dokument o náhradních matkách Duši neprodám (2017).

Ostatní filmy

Prohlédnout všechny filmy