Tři králové (Noční promítání s překvapením)

Karel Kachyňa
11. 11. 2022
19:00
Bio Oko
S festival passem zdarma
89,- Kč
Karel Kachyňa
ČR 1998
5 hodin, 43 min.
Obsah

Sedmidílný seriál České televize čerpá ze skutečných událostí období druhé světové války. Dobrodružný špionážní příběh volně líčí činnost legendární trojice důstojníků ilegální vojenské organizace Obrana národa, podplukovníků Josefa Balabána, Josefa Mašína a štábního kapitána Václava Morávka. Tito tři důstojníci naší prvorepublikové armády morálně odmítli demobilizaci, po okupaci země hitlerovským Německem okamžitě přešli do ilegality a v odbojové organizaci Obrana národa vedli s nacistickou přesilou statečný, i když předem prohraný zápas. „Televizní román“ scenáristy Ondřeje Vogeltanze a režiséra Karla Kachyni vypráví o lidech, kteří se nepodřídili žádnému jinému diktátu než příkazu svého svědomí. Přes skromný rozpočet, který nedovoloval spektakulární scény, se jedná o jeden z povedenějších televizních počinů věnovaných tematice odboje za druhé světové války. Režisér Kachyňa v něm dokazuje, že ani v 74 letech neztratil jistou režijní ruku a styl.

Seriál bude promítnut kompletně celý, součástí večera bude po prvním díle předvedení dobových zbraní, oblečení i dokumentů v živelném podání Pavla Černého.

Večerem provází Petr Blažek a Petr Koura.

Karel Kachyňa (1924–2004)
Nesmírně plodný režisér, který má na kontě 53 filmů a tři televizní seriály. V 50. letech natáčel snímky ve službách komunistické propagandy, (nejznámější je asi Král Šumavy, 1959). Silný umělecký vzestup a odklon od tendenční tvorby začal jeho setkáním se scénáristou Janem Procházkou. Spolu tvořili po celá šedesátá léta a tato spolupráce přinesla vyjma řady snímků pro mládež taky jedny z nesilnějších děl české kinematografie: mj. Noc nevěsty (1964), Ať žije republika (1965), Kočár do Vídně (1966), Směšný pán (1969) a trezorové Ucho (1970). Po nucené odmlce na začátku normalizace se Kachyňa vrátil k filmu snímkem Lásky mezi kapkami deště (1979), dále natočil film Pozor, vizita (1981) a populární Sestřičky (1983), na svou dobu zajímavý seriál Vlak štěstí a naděje (1985), zfilmoval také dvě knihy Oty Pavla. Z jeho porevoluční práce stojí za zmínku televizní filmy Kráva a Městem chodí Mikuláš, (natočené podle scénářů z pozůstalosti Jana Procházky) či nostalgickou adaptaci knihy Ivana Olbrachta s názvem Hannele (1999). Pro televizi zfilmoval také Škvoreckého knihou inspirovaný seriál Prima sezóna (1994).

Ostatní filmy

Prohlédnout všechny filmy